Pomysł szkoły powstał w 1990 roku. Twórcami pierwszych założeń były mgr Małgorzata Kusina i mgr Krystyna Gębus (pedagodzy). 26 kwietnia 1990 roku odbyło się założycielskie zebranie Społecznego Towarzystwa Edukacyjnego.22 lipca 1990 roku w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach zarejestrowano Społeczne Towarzystwo Edukacyjne.
Pierwszym dyrektorem szkoły został mgr Andrzej Siebiata - były wicedyrektor SP nr 33 i Inspektor Oświaty. W maju i czerwcu 1990 dokonano naboru uczniów do Szkoły OMEGA. OMEGA wciąż się rozwija i doskonali. Od 1 września 1999 roku działa (powołane zgodnie z duchem reformy) gimnazjum, które posiada uprawnienia placówki publicznej. Aby sprostać wymaganiom jakie postawiła sobie szkoła, wszyscy nauczyciele stale podnoszą swoje kwalifikacje poprzez różnego rodzaju kursy, warsztaty, studia podyplomowe. Udoskonalany jest wciąż szkolny regulamin oceniania, program wychowawczy, a w roku 2001 dokonano zmian w Statucie, które usprawniły pracę szkoły.
17 listopada 2001 odbyła się podniosła ceremonia poświęcenia i przekazania szkole sztandaru, który ufundowali rodzice uczniów. Miało to miejsce podczas uroczystej mszy w kościele Św. Cyryla i Metodego.
Gimnazjum może się poszczycić dodatkowymi zajęciami: to przedsiębiorczość i ekonomia na co dzień, których celem jest przybliżenie młodzieży spraw związanych z wyborem ścieżki kształcenia i gospodarki wolnorynkowej.
W 2003 r OMEGA otrzymała nagrodę 'Szkoła z klasą'. 3 lata później, w 2006, trzech nauczycieli otrzymało tytuł 'Nauczycieli z klasą'
OMEGA jest czymś więcej niż tylko placówką oświatową. Dlatego też co roku obchodzimy uroczyście święto szkoły. Do tradycji należy także organizacja festynu, na którym bawimy się wspólnie: uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz przyjaciele szkoły.
wtorek, 18 maja 2010
Sukcesy, osiągnięcia

Ogólnopolski Konkurs MIX HISTORYCZNY 2010
Szkoła Podstawowa:
* Mateusz Lubina – pierwsze miejsce w Polsce, tytuł laureata;
* Karolina Kucia – tytuł laureata;
* Klaudia Marcinkiewicz – tytuł laureata;
* Natalia Stanek – tytuł laureata;
* Katarzyna Kincel – tytuł laureata;
* Aleksandra Hrapkowicz – tytuł laureata;
* Kinga Mieszczok – tytuł laureata;
* Konrad Malirz - tytuł laureata;
* Jakub Kołacz - tytuł laureata;
* Maciej Stacha – wyróżnienie;
* Gustaw Szelka - wyróżnienie;
* Jarosław Pałasz - wyróżnienie;
* Marta Polko - wyróżnienie;
Gimnazjum:
* Paweł Mikoda - tytuł laureata;
* Łukasz Woźniak - tytuł laureata;
* Jan Orłowski – tytuł laureata;
* Paweł Paszek – tytuł laureata;
* Błażej Moska - wyróżnienie;
* Tomasz Księżarek – wyróżnienie;
* Michał Biernat – wyróżnienie;
* Szymon Bocian - wyróżnienie.
Gratulujemy gimnazjalistom z klasy III zajęcia wysokich lokat w Ogólnopolskim Konkursie "Młody Europejczyk" 2010.
* Jan Orłowski – tytuł laureata;
* Paweł Paszek – wyróżnienie;
* Maciej Esnekier – wyróżnienie;
* Błażej Moska - wyróżnienie;
* Tomasz Księżarek – wyróżnienie.
Pierwsze sukcesy naszych uczniów w roku szkolnym 2009/2010
Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w konkursach przedmiotowych: Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym ALFIK 2009 i XVIII Wojewódzkim Konkursie NUDNA MATEMATYKA oraz Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym PINGWIN 2009 z języka angielskiego. Tradycyjnie wrócili z laurami.
W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym ALFIK 2009:
GIMNAZJUM:
Natalia Marcinkiewicz uzyskała tytuł laureata (96,67% punktów możliwych do uzyskania) – zajęła 1 miejsce w województwie śląskim, 5 w kraju
Piotr Pikul uzyskał wynik dobry (83,33% punktów możliwych do uzyskania)
SZKOŁA PODSTAWOWA:
Klaudia Marcinkiewicz uzyskała wynik bardzo dobry (75,50% punktów możliwych do uzyskania)
W XVIII Wojewódzkim Konkursie NUDNA MATEMATYKA dla klas I Gimnazjum:
Natalia Marcinkiewicz została finalistką.
W Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym PINGWIN 2009 z języka angielskiego:
Klaudia Marcinkiewicz zajęła 5 miejsce na poziomie 1
Lubosz Golański otrzymał 8 miejsce na poziomie 3.
Piotr Pikul jest tegorocznym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki, Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki oraz finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii.
O nas

Idealna szkoła… To nie tylko certyfikaty i wysoki poziom nauczania. Tego nie brakuje większości placówek edukacyjnych. W końcu ich rolą jest udoskonalanie własnych systemów zarządzania jakością pracy i stałe podnoszenie poziomu oferowanych usług. Nie inaczej jest z „OMEGĄ” – jesteśmy Szkoła z klasą, posiadamy certyfikat Szkoły Jakości, koordynujemy w naszym regionie działania Klubu Szkół Tolerancji, nasza kadra to prawdziwi Nauczyciele z klasą. Corocznie w gronie uczniów są laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych różnego typu. W roku szkolnym 2008/2009 nasi uczniowie osiągnęli najlepsze w województwie wyniki sprawdzianu po szkole podstawowej i egzaminu gimnazjalnego.
Przykłady można mnożyć, bo jesteśmy placówką, której zależy na podejmowaniu kolejnych wyzwań, zarówno przez kadrę nauczycielską, jak i wychowanków.
W czym zatem tkwi sekret naszego sukcesu?
„OMEGA” to szkoła z bogatym bagażem doświadczeń. Na jej prestiż pracowały kolejne pokolenia uczniów i zespoły pedagogiczne. Mury instytucji przy ulicy Bocheńskiego 149 oddychają wieloletnimi tradycjami i historią. Piękną, bo znaczoną nie tylko kolejnymi sukcesami, lecz i porażkami, z których należało wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Warto podkreślić, że jesteśmy szkołą społeczną założoną 19 lat temu przez pedagogów i rodziców i do dziś przez nich zarządzaną. Od kwietnia 2005 roku posiadamy status Organizacji Pożytku Publicznego. Całość czesnego przeznaczana jest w związku z tym jedynie na działalność statutową Stowarzyszenia, którego członkami są rodzice i nie może być mowy o jakimkolwiek zarobku czy zysku.
Nie możemy pochwalić się pięknym, nowoczesnym budynkiem szkolnym, ale przekraczając jego progi zauważycie, że jest w nim czysto, przytulnie i funkcjonalnie. Zamiast cudów architektury dajemy gwarancję, że każda wydana złotówka jest inwestycją w ucznia.
„OMEGA” to jedna z najbardziej bezpiecznych placówek oświatowych. To już nie kwestia pobożnych życzeń rodziców, to fakt. Na nic przesądy – w piątek 13 kwietnia 2007 roku komisja składająca się z reprezentantów kuratorium, prokuratury i policji zdumiona obserwowała, jak toczy się życie w naszej szkole. Wszyscy – rodzice, uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy – mówili jednym głosem; tu jest bezpiecznie. A nasi szacowni goście tylko to zgodnie potwierdzili wystawiając nam najwyższą ocenę w skali.
Dlaczego? Znamy się. Lubimy, szanujemy i mamy wyższe aspiracje niż sztuczne utrzymywanie niezdrowej rywalizacji oraz „hodowanie” uczniów skazanych na sukces. Dziecko chce zaistnieć? Proszę! Jest tyle możliwości: nauka (konkursy, kółka przedmiotowe), sport (zawody), sztuka (szkolny teatr, kółka zainteresowań, warsztaty artystyczne), działalność społeczna (samorząd uczniowski).
Pojawia się problem? Nie ma problemu! Są za to życzliwi nauczyciele, pani pedagog i psycholog. Oraz pan dyrektor, który wcale nie chowa się w swoim gabinecie, ale jest w szkole. Codziennie. Dla każdego – dla rodzica i dziecka.
Nie do uwierzenia? Przyjdźcie i zobaczycie sami. Porozmawiajcie z dzieciakami i młodzieżą. Zapytajcie rodziców, którzy każdego dnia powierzają naszej opiece swoje pociechy. Obejrzyjcie na stronie internetowej i gazetkach, które zdobią nasze korytarze, mały zaledwie wycinek życia i działalności naszego Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
„OMEGA” to nie zgrabnie stworzona przez zespół fachowców fatamorgana współczesnej oświaty, ale sprawnie działający organizm – tętniący zaangażowaniem rodziców, energią młodych serc i umysłów oraz życzliwością pracowników, to miejsce, do którego chętnie się wraca w czerwcu na coroczny Festyn, w listopadzie na Święto Szkoły i przy każdej innej okazji. Zapraszamy do naszego świata!
Zarząd, dyrektor, nauczyciele

Zarząd:
Prezes:Barbara Szewczyk - Szelka
Wiceprezes:Tomasz Mieszczok
Wiceprezes:Andrzej Łukasiewicz
SKŁAD KOMISJI REWIZYJNEJ
SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA EDUKACYJNEGO
Magdalena Jasica - Buk
Marek Borówka
Sławomir Dąbkowski
Krzysztof Jański
Krzysztof Żyłka
DYREKTOR
PRZEDSZKOLA, SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM OMEGA
Andrzej Łukasiewicz
WICEDYREKTOR
p.o. DYREKTORA
PRZEDSZKOLA, SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM OMEGA
Jolanta Kosek-Gąsior
GŁÓWNA KSIĘGOWA
Gabriela Lorenz
NAUCZYCIELE:
1 nauczyciele nauczania zintegrowanego ( klasy 1-3)
-mgr Dorota Pietrzyba
-mgr Małgorzata Brudzewska
-mgr Anna Wojtala
-mgr Anna Załuska
2 Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
-mgr Barbara Kozera
3 Wychowawca klasy zerowej
-mgr Karolina Kurek
4 Nauczyciele języka polskiego
-mgr Magdalena Toczek
-mgr Anna Kwaśnik
5 Psycholog szkolny
-mgr Teresa Smolka
6 Nauczyciele matematyki:
-mgr Renata Bryła
-mgr Teresa Lewandowska
7 Nauczyciele języka angielskiego
-mgr Wioletta Ulanowska
-mgr Dorota Żaczek-Janicka
8 Nauczyciel języka niemieckiego
-mgr Barbara Cudak
9 Nauczyciel wychowania fizycznego
-mgr Agata Pocenty
10 Nauczyciel informatyki
-mgr Sebastian Paluch
11 Nauczyciel fizyki
-mgr Teresa Ojrzyńska
12 Nauczyciel chemii
-mgr Danuta Sikora
13 Nauczyciel geografii
-mgr Alina Wilińska
14 Nauczyciel muzyki
-mgr Alicja Kotyl
15 Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie
-mgr Łukasz Gądzik
16 Nauczyciel plastyki
-mgr Lesław Molenda
17 Nauczyciel przyrody/biologii
-mgr Mariola Korzeniowska
18 Nauczyciel religii
-ks Henryk Białas
19 Gimnastyka korekcyjna
-mgr Ewa Kuczmik
20 Teatr
-mgr Józef Niedźwiedzki
21 Nauczyciel techniki
-mgr Sabina Kabus
22 Wychowawca świetlicy
-mgr Patrycja Paździor
poniedziałek, 17 maja 2010
Gimnazjum
Uczniom Gimnazjum zapewniamy:
- opiekę od godziny 7.30 do 17.00
- pracę w klasach liczących standardowo 16 uczniów ( w wyjątkowych sytuacjach maksymalnie 18 uczniów)
- edukację informatyczną w nowoczesnej sali komputerowej
- zajęcia ruchowe
- w czasie wakacji letnich obozy sportowe oraz zagraniczne obozy językowe
- smaczne obiady przygotowane przez sieć restauracji 'Wioska rybacka'
- zajęcia z regionalizmu (współpraca z Muzeum Historii Katowic)
- zajęcia z wychowania muzycznego (współpraca z Akademią Muzyczną w Katowicach)
- wyjścia do kina, teatru, filharmonii
- przygotowania do konkursów przedmiotowych
- coroczny integracyjny rajd w Beskidy
Kółka przedmiotowe:
-plastyczne
-polonistyczne
-historyczne
-matematyczne
-informatyczne.
Zajęcia pozalekcyjne:
-teatr
-chór
-decoupage
- opiekę od godziny 7.30 do 17.00
- pracę w klasach liczących standardowo 16 uczniów ( w wyjątkowych sytuacjach maksymalnie 18 uczniów)
- edukację informatyczną w nowoczesnej sali komputerowej
- zajęcia ruchowe
- w czasie wakacji letnich obozy sportowe oraz zagraniczne obozy językowe
- smaczne obiady przygotowane przez sieć restauracji 'Wioska rybacka'
- zajęcia z regionalizmu (współpraca z Muzeum Historii Katowic)
- zajęcia z wychowania muzycznego (współpraca z Akademią Muzyczną w Katowicach)
- wyjścia do kina, teatru, filharmonii
- przygotowania do konkursów przedmiotowych
- coroczny integracyjny rajd w Beskidy
Kółka przedmiotowe:
-plastyczne
-polonistyczne
-historyczne
-matematyczne
-informatyczne.
Zajęcia pozalekcyjne:
-teatr
-chór
-decoupage
Szkoła podstawowa
Uczniom Szkoły Podstawowej zapewniamy:
- opiekę od godziny 7.30 do 17.00
- praeć w klasach liczących standardowo 16 uczniów ( w wyjątkowych sytuacjach maksymalnie 18 uczniów)
- język niemiecki już od pierwszej klasy
- edukację informatyczną w nowoczesnej sali komputerowej
- zajęcia ruchowe ( WF,SKS, aikido, tenis, gry i zabawy)
- coroczne wyjazdy na Zieloną Szkołę dla klas 1-3 (nad morze)
- coroczne wyjazdy edukacyjne w góry dla klas 4-6
- w czasie wakacji letnich obozy sportowe oraz zagraniczne obozy językowe
- smaczne obiady przygotowane przez sieć restauracji 'Wioska rybacka'
- zajęcia z regionalizmu (współpraca z Muzeum Historii Katowic)
- zajęcia z wychowania muzycznego (współpraca z Akademią Muzyczną w Katowicach)
- wyjscia do kina, teatru, filharmonii
Szkoła oferuje także kółka zainteresowań takie jak:
-kółko szachowe
-plastyczne
-polonistyczne
-historyczne
-fizyczne
-matematyczne
-informatyczne.
Szkoła oferuje też warsztaty takie jak:
-teatr
-chór
-zajęcia taneczne.
- opiekę od godziny 7.30 do 17.00
- praeć w klasach liczących standardowo 16 uczniów ( w wyjątkowych sytuacjach maksymalnie 18 uczniów)
- język niemiecki już od pierwszej klasy
- edukację informatyczną w nowoczesnej sali komputerowej
- zajęcia ruchowe ( WF,SKS, aikido, tenis, gry i zabawy)
- coroczne wyjazdy na Zieloną Szkołę dla klas 1-3 (nad morze)
- coroczne wyjazdy edukacyjne w góry dla klas 4-6
- w czasie wakacji letnich obozy sportowe oraz zagraniczne obozy językowe
- smaczne obiady przygotowane przez sieć restauracji 'Wioska rybacka'
- zajęcia z regionalizmu (współpraca z Muzeum Historii Katowic)
- zajęcia z wychowania muzycznego (współpraca z Akademią Muzyczną w Katowicach)
- wyjscia do kina, teatru, filharmonii
Szkoła oferuje także kółka zainteresowań takie jak:
-kółko szachowe
-plastyczne
-polonistyczne
-historyczne
-fizyczne
-matematyczne
-informatyczne.
Szkoła oferuje też warsztaty takie jak:
-teatr
-chór
-zajęcia taneczne.
Społeczne przedszkole

Zapraszamy codziennie od 7.30 do 16.30.
Dzieci bawią się i uczą w wspaniałej atmosferze- troskliwa opieka życzliwych nauczycieli, duża słoneczna sala. Zapewniamy też opiekę psychologa i pedagoga w razie ewentualnych problemów. Uczymy tolerancji i poczucia własnej wartości.
W ich planie znajdują się takie przedmioty jak:
-język angielski
-rytmika
-plastyka
-informatyka
-religia
-gry i zabawy.
Dodatkowo są też aikido i szachy.
ZAPRASZAMY!
Subskrybuj:
Posty (Atom)